ekonomia
TU: pojęcie inflacji
Najlepiej tu: inwestowanie

Rekrutacja w dużej firmie – czego się spodziewać?

Właściwie nie można przedstawić szczegółów, jak wygląda rekrutacja w dużej firmie, bo nie ma w tym przypadku konkretnych zasad, czy jakiegoś specyficznego sposobu rekrutowania kandydatów. Jednak trzeba wiedzieć, że w dużych firmach bywa trudniej dostać pracę i trzeba być naprawdę dobrym w swej dziedzinie, aby przebrnąć przez formalności, które się z tym wiążą.

W dużych firmach obowiązują pewne zasady. Nie da się zatrudnić kogoś tak po prostu, bez podawania powodów. Wybór konkretnego kandydata musi być poparty konkretnymi dowodami. Stąd rekrutacja przebiega w kilku etapach.

Pierwszy etap to zbieranie CV
Pierwszym etapem jest zbieranie CV. Każdy zainteresowany kandydat wysyła swoje CV najczęściej drogą mailową na wskazany adres. Czasem firma podaje adres siedziby, gdzie należy się udać i tam właśnie złożyć dokument aplikacyjny. To na podstawie informacji w nim zawartych pracodawca ocenia, czy kandydat spełnia oczekiwania, czy też nie.

Drugi etap to egzamin teoretyczny lub praktyczny
Drugi etap to często egzamin, który może być zarówno teoretyczny, jak i praktyczny, zależnie od stanowiska. Organizuje się taki egzamin w momencie, kiedy na jedno stanowisko ubiega się wielu kandydatów. Pracodawcy chcą wówczas dać wszystkim jednakowe szanse. Przecież nie będzie wybierał po wyglądzie, czy innych mało istotnych kwestiach. Dzięki egzaminowi dowie się, jakie kto ma doświadczenie i umiejętności.

Trzeci etap to rozmowa kwalifikacyjna
Kiedy kandydat zdaje egzamin z dobrym wynikiem, jest zapraszany na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli firma uznaje, że zaprasza tylko jedną osobę z największą liczbą punktów, kandydat może się spodziewać, że zostanie zatrudniony. Musi tylko uważać na to, aby nie popełnić jakiegoś błędu, źle nie wypaść, nie zniechęcić do siebie pracodawcy. Rozmowa i tym samym ten etap jest już etapem decydującym. Czasem na rozmowę pracodawca zaprasza kilku kandydatów. Wówczas trzeba się bardziej postarać, aby naprawdę dobrze wypaść i zawalczyć o tę pracę. Jest to natomiast realne. Na tym etapie każdy ma duże szanse.