TU:
Najlepiej tu:

Praca na budowie w Niemczech czy w Polsce?

Branża budowlana w środkowej Europie w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy rozkwit. Nie brakuje nowych inwestycji, w które angażowane są zarówno większe koncerny, jak i małe lokalne przedsiębiorstwa budowlane. Jak zatem wygląda ten segment rynku pracy – co jest obecnie lepszym rozwiązaniem, praca na budowie w Niemczech czy w Polsce? Czy lepiej szukać zatrudnienia w kraju, a może rozglądać się za ofertami za zachodnią granicą?

Praca w Polsce – poszukiwani specjaliści

Na rodzimym rynku pracy zdecydowanie rzuca się w oczy zapotrzebowanie na inżynierów budownictwa, z wyższym wykształceniem i rozbudowanym doświadczeniem. Firmy szukają zarówno ekspertów specjalizujących się w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, jak i infrastrukturalnego. W ostatnim czasie spadło zapotrzebowanie na pracowników budownictwa energetycznego.

Problemem, który nęka w ostatnim czasie branże budowlaną jest opóźnienie wypłat należności dla podwykonawców, co dla mniejszych firm niestety często oznacza konieczność redukcji zatrudnienia. Dużą szansą dla polskich średnich przedsiębiorstw budowlanych jest realizacja zleceń od podmiotów zagranicznych, co potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Według nich ponad ¼ takich firm planuje prowadzenie prac za granicą.

Praca w Niemczech – wolne etaty

Wbrew początkowym obawom zalew imigrantów z Bliskiego Wschodu nie sprowadził na niemiecką gospodarkę katastrofy. Dodatkowo, wskutek sezonowych wahań na rynkach firmy deklarują większe zapotrzebowanie na pracowników, co przekłada się na wzrost zatrudnienia i spadek bezrobocia.

Kandydaci do pracy w budownictwie mogą bez większych problemów szukać pracy w Niemczech. Oferty pracy dotyczą zarówno specjalistycznych stanowisk, takich jak kierownik budowy czy inżynier, jak i prostych pracowników fizycznych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że im wyższe stanowisko na placu budowy, tym większe wymagania – zarówno odnośnie doświadczenia, wykształcenia, jak i na przykład znajomości języka niemieckiego. Z kolei pomocnicy budowlani powinni znaleźć zatrudnienie nawet z podstawową znajomością lokalnego języka lub posługując się tylko językiem angielskim w stopniu komunikatywnym.

Na korzyść pracy u naszych zachodnich sąsiadów przemawia oczywiście wysokość wynagrodzenia, zwłaszcza w kontekście ostatnich zmian w niemieckim prawie. Od początku 2015 roku wprowadzono w tym kraju stawkę płacy minimalnej, którą decyzją tutejszego parlamentu podwyższono. Z początkiem 2017 roku pracownicy zatrudnieni w Niemczech mogą liczyć na co najmniej 8,84 €/ godzinę, co w przeliczeniu na polską walutę wynosi około 38 złotych.


Sprawdź aktualne oferty pracy w Polsce i za granicą na portalu szukam pracy.